1. USPOKÓJ SIĘ, TO TYLKO LUDZIE
  Kiedy zaczynałem, miałem tremę. To było dziwne, ponieważ prowadziłem wiele zajęć, wykładów i przemówień przed dużą i małą publicznością , a więc na pewno nie było to nowe doświadczenie. Ale w obliczu mikrofonu przy ustach i niewidzialnej publiczności dość mocno się stresowalem.

W końcu zdałem sobie jednak sprawę, że to wciąż tylko mówienie i nauczanie, ale w innej wersji. Kiedy mówię, wyobrażam sobie, że rozmawiam ze znajomym, a to moduluje mój głos, jak i uspokaja nerwy.

 1. UŻYWAJ DOBREGO MIKROFONU
  Jakość dźwięku jest niezwykle ważna ważna. Zakłócenia oraz nieprzyjemne dźwieki mogą być niezwykle irytujące. Właściwie jest wskazane, aby nasz dźwięk był lepszy od jakości naszego obrazu.

Nie potrzebujesz super wymyślnego, drogiego mikrofonu. Ale nie umieszczaj komputera w dużej odległości od Ciebie mając nadzieję, że wbudowany mikrofon wystarczy. Stworzy echo, które będzie irytujące dla większości słuchaczy. Zamiast tego użyj osobnego mikrofonu, niezależnie od tego, czy są to sluchawki douszne z telefonu, czy dodatkowy mikrofon.

 1. 720P TO WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBUJESZ!
  Lepiej aby nasze wideo było w niższej jakości niż się zacinało. Większość domowych kanałów szerokopasmowych nie ma wystarczającej przepustowości przesyłania. Rozdzielczość 720p w zupełności wystarczy, aby było cię widać wyraźnie, jednocześnie nie powodując zbędnych zakłóceń.
 2. PODSTAWOWE KWESTIE STYLIZACJI
  Nie musisz mieć wymyślnej fryzury. Ale musi być schludna. Nie przechodź od razu po przebudzeniu do telekonferencji, ponieważ daje to wrażenie braku szacunku do odbiorcy. Daj sobie czas na poranny prysznic, uczesanie włosów i dobór odpowiedniego stroju, który też niekoniecznie musi być bardzo oficjalny. Wystarczy wyprasowana stonowana koszula oraz w miarę możliwości odpowiednie spodnie.

Moje długie włosy sprawiają, że wyglądam bardziej jak wilkołak niż człowiek. Ale jeśli je umyję oraz uczeszę, zwykle pozostaję oswojony przez około godzinę, kiedy muszę być na kamerce.

------ ♣ ------ ------ ♠ ------ ------ ♦ ------